اموزشی

تفاوت های ارز معمول و ارز دیجیتال

تفاوت های ارز معمول و ارز دیجیتال

بیشتر افراد برای نگهداری و انتقال پول هایشان را در اختیار بانک قرار می دهند و این امر یعنی فرد به بانک مورد نظر اطمینان کرده که می تواند از پولش نگهداری کند اما در برخی موارد اینکار با مشکلاتی مواجه می شود و ایده خلق ارز دیجیتال نیز از همین اعتماد و خرج کردن بدست آمده است.

ارز دیجیتال چیست ؟

به پول های دیجیتال که بر اساس علوم رمزنگاری بوجود آمده و برای اینکه بتواند تغییر ناپذیر و غیر متمرکز باشد شبکه بلاک چین را مورد استفاده قرار می دهد رمز ارز یا ارز دیجیتال می گویند.

غیر متمرکز بودن رمز ارز ها به معنی وابسته نبودن این ارز ها به سازمان های مختلف می باشد و مانند پول معمول برای استفاده از آن نیاز به باز کردن حساب بانکی و تمام کار های مربوط به پول نیست.

برخی از این ارز های دیجیتال به صورت استخراج شده در شبکه برای استفاده کاربران وجود دارد اما برخی دیگر از رمز ارز ها مانند بیت کوین باید توسط وسیله هایی به نام ماینر یا ماینینگ استخراج شوند و بعد مورد استفاده قرار بگیرند و همین کار ماینینگ نیاز به وسیله های مختلفی از جمله خنک کننده ماینر، سایلنت باکس و … دارد.

معمولا برای افرادی که دارای سرمایه زیادی هستند جواب می دهد و اگر سرمایه ای ندارین بهتر است که به سمت استخراج بیت کوین نروید.

برخی از تفاوت های ارز معمول و ارز دیجیتال

یکی از تفاوت ها در قابل بازگشت یا غیر قابل بازگشت بودن انتقال این دو ارز است در انتقال پول عادی اگر در صورت انتقال اشتباه پول به فردی دیگر با پیگیری قضایی می توان این پول را برگشت داد اما در انتقال ارز دیجیتال برعکس می باشد یعنی بعد از اینکه ارز دیجیتال برای شخصی اشتباه فرستاده شد و تایید ارسال انجام شود مگر با تایید شخص منتقل شده ارز نمی توان آن را پس گرفت.

ارز های دیجیتال را می توان در مدت زمان بسیار کم به سراسر دنیا فرستاد و هیچ مشکلی در این انتقال نیست اما ارز معمول باید چند روز طول بکشد تا به کشور های مورد نظر فرستاده شود.

یکی دیگر از ویژگی های ارز دیجیتال امنیت بالای آن است و این امنیت به وسیله هش در درون شبکه هایی که معاملات و تراکنش ها انجام می شود بوجود می آید همچنین این امنیت به وسیله کلید های عمومی و خصوصی نیز که در اختیار خود فرد قرار دارد حاصل می شود.

از ویژگی های مهم این رمزارز ها که معمولا بیشتر افراد از آن آگاهند انحصاری نبودن آنهاست یعنی برای استفاده های مختلف از رمز ارزهای مختلف نیاز به کسب اجازه از هیچ سازمان خاصی نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *